Zaburzenia odżywiania w ciąży. Czy istnieją i jaka jest grupa ryzyka?
03 Jul , Paulina Pawełczyk
Tags: Eating disorders,


Z czym kojarzy Ci się ciąża?

 • ze szczęściem?

 • radością?

 • spokojem?

 • obawą?

 • zmianą?

 

Ciąża to dla wielu kobiet jeden z piękniejszych okresów życia. To czas oczekiwania przybycia na świat dziecka. To czas przemyśleń i przygotowań do roli mamy. To rozmowy z innymi kobietami, szukanie wsparcia, porad i wskazówek.   

Są jednak kobiety, dla których ciąża to przede wszystkim niesamowity strach przed przytyciem i utratą szczupłej sylwetki. Obawa jest tak duża, że kobiety te stosują restrykcyjne diety, środki przeczyszczające i moczopędne, wykonują intensywne ćwiczenia fizyczne, czyli robią wszystko by nie przytyć. Takie zachowania mogą świadczyć o zaburzeniach odżywiania.   

 

Czy zaburzenia odżywiania w ciąży istnieją?

 

Wciąż nie mamy na ten temat wystarczająco dużo danych. Jednak w literaturze pojawia się coraz więcej badań. Jedno z nich zostało wykonane w Wielkiej Brytanii w 2013 roku. Easter wraz ze współpracownikami przebadała ponad 700 kobiet pytając je o objawy zaburzeń odżywiania podczas ciąży. Okazało się, że 7,5% kobiet wykazywała takie objawy z czego u  0,5% kobiet występowały objawy anoreksji, a u reszty objawy objadania kompulsywnego i bulimii. W 2013 roku Wójciak i współpracownicy zapytali 45 matek czy odchudzały się podczas ciąży. 38% odpowiedziała, że tak.

 

Przedstawione wyżej badania pokazują, że zaburzenia odżywiania w ciąży istnieją naprawdę. Dlatego temat jest warty uwagi, ponieważ niedożywienie lub niedobory poszczególnych składników podczas ciąży są bardzo niebezpieczne dla matki, a przede wszystkim dla dziecka.

 

Zaburzenia odżywiania w ciąży- zagrożenia dla matki i dla dziecka.

 

Zwiększenie masy ciała u kobiet w ciąży jest całkowicie normalne. Powiem wiecej. Jest bardzo potrzebne, a wręcz niezbędne do prawidłowego rozwoju dziecka. Jeżeli kobieta przed ciążą miała odpowiednią masę ciała, to znaczy jej wskaźnik BMI wynosił poniżej 25, w ciąży powinna przytyć ok 16 kg. Kobiety z niedowagą, ze wskaźnikiem BMI poniżej 18, w ciąży powinny zwiększyć masę ciała o ok 18 kg.  Brak przybierania na wadze może oznaczać niedożywienie i niedobory ważnych dla rozwoju dziecka składników. Taka sytuacja niesie poważne zagrożenia dla matki i dziecka. Oto niektóre z nich:

 

Zagrożenia dla kobiet w ciąży:

 • ryzyko przedwczesnego porodu

 • ryzyko poronienia

 • ryzyko wykonania cesarskiego cięcia

 • ryzyko wystąpienia anemii , związanej z niedoborem żelaza

 • krwawienia z dróg rodnych

 • późniejsze problemy związane z laktacją

 

Zagrożenia dla dziecka

 • niska waga urodzeniowa niski wynik w skali APGAR

 • ryzyko wystąpienia wad rozwojowych

 • ryzyko niedorozwoju układów i narządów

 • opóźniony rozwój


 

Jakie mogą być przyczyny zaburzeń odżywiania w ciąży?

 

W tym momencie nie jesteśmy w stanie wskazać konkretnych przyczyn tych zaburzeń. Mówi się, że w grupie bardzo wysokiego ryzyka są kobiety, które doświadczyły zaburzeń odżywiania przed ciążą, ale również takie, dla których bardzo ważna jest szczupła sylwetka i atrakcyjny wygląd. Mowa tu o celebrytkach, modelkach i aktorkach. Ważnym czynnikiem może być fakt, że obecnie żyjemy w czasach instagrama, gdzie lansowany jest model szczupłej sylwetki i panuje duża presja ze strony otoczenia do ekstremalnie szybkiego powrotu do formy po ciąży.

Przyczyn zaburzeń odżywiania w ciąży możemy dopatrywać się również w nieradzeniu sobie z szybką i radykalna zmianą ciała podczas ciąży. Kobiety takie, widząc w jakim tempie zmienia się ich waga, zaczynają odczuwać paniczny  strach przed utratą atrakcyjnego, szczupłego wyglądu.

 

Po czym poznać objawy zaburzeń odżywiania w ciąży?

 

W tego typu zaburzeniach bardzo ważna jest szybka diagnoza i opieka specjalistów (dietetyka, psychologa, położnika). Jakie zachowania powinny nas zaniepokoić u kobiet ciężarnych ?

 

 • jedzenie małych porcji lub nie jedzenie wcale

 • przyjmowanie kofeiny ( blokuje nasz apetyt)  

 • brak pozytywnych emocji związanych z ciążą

 • ukrywanie ciąży

 • odchudzanie się

 • wykonywanie intensywnych treningów

 • stosowanie środków moczopędnych

 • wymioty - tutaj sytuacja może być trudna do rozpoznania, ponieważ wymioty i nudności w ciąży są objawem normalnym, zwłaszcza w pierwszym trymestrze.

 

Co zrobić gdy zauważymy objawy?

 

Kobieta w ciąży, która przejawia niektóre  z tych zachowań powinna natychmiast zgłosić się po pomoc psychologiczną, psychodietetyczną lub dietetyczną, czyli zostać objęta pomocą interdyscyplinarną. Może okazać się to trudne, ponieważ kobiety doświadczające takich problemów nie widzą potrzeby leczenia. Uważają swoje zachowanie za normalne i prawidłowe. Nadmierne prośby o wizytę u lekarza, mogą okazać się odwrotne w skutkach.

 

W takich przypadkach można skorzystać z pomocy psychologicznej online, która oferuje porady psychologa czy dietetyka przez internet, czat z psychologiem online, konsultacje psychologiczne online.  Osoby chętnie korzystają z tego typu usług ponieważ zapewniają one większą anonimowość i oszczędzają czas. .

 

W sytuacjach nas niepokojących warto porozmawiać z przyszłą mamą i pokazać jej jakie zagrożenie dla dziecka i ciąży niesie niedożywienie i głodzenie się. Można wspomnieć o tym, że przybieranie na masie w ciąży jest konieczne do prawidłowego rozwoju dziecka i matki. Liczy się jakakolwiek reakcja  z naszej strony i znak, że widzimy co się dzieje i szczerze się martwimy.

 

Latkatcja- nieoceniona, naturalna pomoc w powrocie do wagi sprzed porodu.

 

Karmienie piersią po porodzie ma służyć przede wszystkim dziecku- jego nabywaniu odpornośći, odpowiedniemu przyrostwi masy ciała i prawidłowemu rozwojowi. Jednak laktacja pełni również bardzo ważną rolę dla kobiet. Karmienie piersią jest naturalnym procesem pozwalającym zrzucić kilogramy pozostałe po ciąży. Wszystko dlatego, że kobieta potrzebuję energii i składników do produkcji mleka. Sam fakt, że kobieta karmi piersią sprawia, że traci kilogramy.

Okazuje się, że nasze ciało samo doskonale wie jak poradzić sobie z nadmierna tkanką tłuszczową. Warto o tym pamiętać i spróbować mu zaufać w trudnych momentach.

 Author
Paulina Pawełczyk
View profile

KONSULT.EXPERT
YOUR PERSONAL
ONLINE SPECIALIST

latest articles