Związek na odległość - 10 skutecznych porad psychologa
17 paź , Piotr Deptuch
Tagi:


Związek na odległość z psychologicznego punktu widzenia jest trudnym i wymagającym przedsięwzięciem. Ewolucja nie uwzględniła wynalezienia komputera ani Skype’a, dlatego też nasi najlepsi przyjaciele mieszkają blisko. 

Niestety w pewnych sytuacjach nie mamy innej możliwości pielęgnowania relacji z bliskimi osobami, niż użycie najnowszej technologii. Są jednak rzeczy, które należy robić za jej pomocą, żeby maksymalnie spożytkować wszystkie zalety.

 

Pobierz bezpłatnie skrócony Test Jakości Związku (do wielokrotnego zastosowania)

 

Często już sama fizyczna odległość sprawia, że kogoś możemy łatwiej zaakceptować jako przyjaciela.

Przyjaźnie ze szkoły, czy z dziećmi z tego samego osiedla miały miejsce w dużej mierze dlatego, bo bardzo często razem przebywaliśmy. Niestety, po zwiększeniu dystansu (np. ukończenie szkoły), wiele przyjaźni nie wytrzymuje tej próby.

 

To bardzo podobnie jak w związku...

Zdrowy związek to w dużej mierze przyjaźń plus intymna relacja. Kiedy zabraknie fizycznej bliskości między dwojgiem ludzi, obie te rzeczy są zaniedbane. 

Natomiast istnieją również sytuacje, w których nawet małżeństwo może przekształcić się w związek na odległość. 

Przykład?

Mąż wyjeżdża za granicę do pracy, żeby zarobić pieniądze dla swojej rodziny. Często może być to nawet kilka miesięcy. 

 

Ok, teraz najważniejsze pytanie:

Co zrobić, żeby po kilku miesiącach rozłąki nie patrzeć na siebie jak obcy ludzie?

 

Oto lista kontrolna 10 rzeczy, które absolutnie warto robić aby podtrzymać bliskość jak najbardziej to tylko możliwe w niesprzyjających warunkach:

 

1. Dbajcie o relację i rozmawiajcie ze sobą jak najczęściej.

To oczywiste, ale często pomijane. Ustalcie sobie ramy czasowe, kiedy zawsze umawiacie się na jakimś komunikatorze i prowadzicie rozmowę online. Ważne, żeby mieć poczucie intymności i dysponować czasem wyłącznie przeznaczonym dla siebie. Warto nawet zapisać to w kalendarzu i pilnować ponad wszystko inne.

 

2. Miejcie “wspólny język”.

Kiedy przebywamy z ludźmi i jesteśmy z nimi zżyci, nieświadomie zaczynamy mówić “tym samym dialektem”. Takim, które tylko wy rozumiecie i nikt inny. Mogą to być żarty sytuacyjne lub odwołania do wspólnych chwil. Czasami są to zabawne przejęzyczenia, z których się śmiejemy. 

 

3. Odświeżajcie miłe wspomnienia.

Możecie porozmawiać o wspólnych wakacjach, czy ostatnich świętach, które razem spędziliście. Planujcie też kolejne rzeczy, jakie chcecie robić wspólnie przy najbliższej okazji.

 

4. Rozmawiajcie o drobnych rzeczach.

To mogą być (i wręcz powinny!) detale, które mało kogo obchodzą, ale dla najbliższej osoby są bardzo ważne. Co jedliście dzisiaj na obiad? Jaki film ostatnio oglądaliście? Pokazując zainteresowanie, automatycznie pokazujemy, że nam zależy na tej osobie.

 

5. Umawiajcie się na wspólne posiłki.
 

Ten punkt jest kontrowersyjny, natomiast bardzo skutecznie i szybko buduje bliskość z partnerem na odległość. Weźcie jedzenie przed komputer i umówcie się na rozmowę wideo. Kiedy ludzie jedzą razem, jest to ewolucyjnie uwarunkowane, że spożywamy posiłek z bliskimi osobami. Dzięki nowoczesnej technologii jesteśmy w stanie oszukać nasz umysł i budować relację podczas kolacji z osobą oddaloną nawet o kilka tysięcy kilometrów. Sprawdź koniecznie ten sposób!

 

6. Wykorzystajcie wspólny czas na zadawanie dużej ilości pytań. 

Jeżeli rozmawiacie ze sobą, powinniście próbować za wszelką cenę jak najlepiej się poznać. Nawet jak jesteście w małżeństwie od 10 lat, to i tak istnieje jeszcze wiele rzeczy, których o sobie nie wiecie.

To bardzo szkodliwy mit, że ludzie potrafią się poznać, brzydko mówiąc, "jak łyse konie”. Nie ma czegoś takiego, a najlepszym przykładem są opinie osób będących od 50 lat w małżeństwie i mówiących, że codziennie dowiaduję się o mężu/żonie czegoś nowego. Kiedy przestaniemy być ciekawi tej drugiej osoby, nasz związek zacznie umierać. To szczególnie niebezpieczne przy związku na odległość, bo mamy mniejsze możliwości naprawy i reagowania, gdy coś się zaczyna psuć.

 

7. Dzielcie się sekretami.

Powinniście mieć swoje tajemnice, o których nikt oprócz Was nie wie. Dodawajcie też nowe sekrety jak najczęściej się da. To podobna strategia do punktu drugiego, w którym macie “wspólne powiedzenia”. Niech partner wie, że dzielisz z nim największe sekrety - tym sposobem wzmacniacie zaufanie. A zaufanie w związku na odległość odgrywa jeszcze większą rolę niż zwykle.

 

8. Odliczajcie czas do najbliższego spotkania.

Kiedy rozmawiacie ze sobą online, starajcie się zawsze traktować to jako środek do celu. Celem jest oczywiście spotkanie na żywo. Rozmawiajcie o tym ile jeszcze dni do niego zostało i planujcie już co będziecie robić. Naturalnie, nie traktuj tego jako obowiązkowy element każdej rozmowy. Natomiast pamiętaj, żeby raz na jakiś czas wspomnieć, że “Zostało już tylko XXX dni do naszego spotkania, nie mogę się doczekać!”

 

9. Dbajcie o fizyczny kontakt przy każdym spotkaniu

Jeżeli nie widzieliście się kilka miesięcy, możecie czuć się na początku trochę nieswojo przy pocałunku czy przytuleniu po tak długiej przerwie. Niestety ludzie szybko się odzwyczajają od pewnych rzeczy i to zupełnie normalne. Natomiast, mimo wszystko jak najszybciej starajcie się nadrobić czas kiedy tego kontaktu nie było. Dotyk bliskiej osoby powinien być jak najczęstszy i stanowić oczywisty element każdego związku. Nie tylko tego na odległość.

 

10. Ustalcie długoterminowe cele.

Bez tego, żaden związek nigdy nie będzie miał solidnych fundamentów. Szczególnie, gdy jesteście bardzo daleko od siebie, musicie mieć długoterminowy cel, który przyświeca waszemu związkowi. Na przykład, kiedy narzeczony wyjeżdża do pracy za granicę, wtedy celem może być powrót, ślub i założenie rodziny z większą ilością pieniędzy.
Dzięki temu, relacja będzie oparta na wspólnym celu, który chcecie osiągnąć. Pomimo znacznej fizycznej odległości, dużo trudniej będzie się wam oddalić emocjonalnie.

 

Pobierz bezpłatnie skrócony Test Jakości Związku (do wielokrotnego zastosowania)Autor
Piotr Deptuch
Zobacz profil

KONSULT.EXPERT
TWÓJ OSOBISTY
SPECJALISTA ONLINE

najnowsze artykuły