Terapia przez czat - nowa forma pomocy psychologicznej
05 lip , Maja Chaudhuri
Tagi:


Psychologia przez internet

 

Konsultacje psychologiczne i terapia przez internet są od lat powszechnie stosowane na całym świecie. Liczne badania potwierdzają ich skuteczność. Konsultacje mają formę wideo, audio, e-mail lub czat. Coraz więcej osób decyduje się na konsultację przez czat lub e-mail. Pisana forma konsultacji zapewnia największą anonimowość. Zwykle ludziom po prostu o wiele łatwiej jest pisać o swoich problemach, często dla nich wstydliwych. Niektórym także jest o wiele prościej wyrażać siebie, to co myślą i czują pisząc niż mówiąc.

 

Konsultacje a terapia przez czat

W Polsce dotychczas konsultacja czatowa opierała się na podobnych zasadach jak inne konsultacje - umawiane było wirtualne spotkanie na konkretną datę i godzinę, które trwało około godziny.  Trzeba tu zaznaczyć, że pomoc czatowa lub e-mailowa ograniczała się zwykle do jednorazowego lub maksymalnie kilkurazowego kontaktu. Wielu psychologów i terapeutów nie prowadzi terapii przez czat z różnych względów. Większość mówi o tym, że brakuje im bezpośredniego kontaktu z klientem, co ogranicza możliwość stworzenia bliskiej relacji terapeutycznej. Niektórych ćwiczeń i technik proponowanych w czasie terapii nie sposób zastosować pisząc wiadomości.

 

Czy faktycznie nie można prowadzić terapii przez czat?

Nic bardziej mylnego. Amerykańska platforma psychologiczna TalkSpace od lat z powodzeniem prowadzi terapię poprzez czat. Skuteczność terapii czatowej potwierdza badania przeprowadzone przez TalkSpace razem z Columbia University. Badanie wskazało na poprawę samopoczucia psychicznego u 90% osób badanych. Ocena jakości relacji terapeutycznej była tylko nieco niższa w porównaniu do tradycyjnej formy terapii. Kolejnym ważnym aspektem badania było, to że koszt terapii czatowej jest około o ⅓ niższy od terapii standardowej. Terapię przez czat prowadzoną w podobnej formie wprowadza właśnie w Polsce platforma psychologiczna Konsult.Expert.

 

Jak to właściwie działa?

 

 

 

Trzeba zacząć od tego, że terapia przez czat nie ma charakteru jednej konsultacji, nie polega też na umawianiu cotygodniowego spotkania na sesję. Podstawowym założeniem terapii tekstowej jest nielimitowany czat z psychologiem, który w zależności od wybranej opcji można łączyć z sesjami wideo.

Pisać z psychologiem można ze swojego telefonu za pomocą aplikacji. Tą drogą można także przeprowadzić sesję wideo. Z terapii można korzystać także oczywiście logując się na swój profil w komputerze.

 

Czat z psychologiem bez ograniczeń

Pomoc psychologiczna przez internet wyszła naprzeciw aktualnym potrzebom ludzi, którzy prowadzą bardzo intensywny tryb życia i nie mają czasu dojeżdżać na sesję do gabinetu. Korzyści płynące z terapii online zostały opisane tutaj. Terapia czatowa idzie o krok dalej -  znosi ograniczenie związane z wyznaczonym terminem konsultacji i możliwością szybkiego uzyskania wsparcia. Klient nie musi już czekać na cotygodniowe spotkanie. W każdym momencie, obojętnie w jakim miejscu się aktualnie znajduje może podzielić się z psychologiem tym co przeżywa. Stwarza to możliwość otrzymania szybszego wsparcia i rozwiązywania bieżących problemów. Psycholog odpowiada na wiadomości klienta przynajmniej raz dziennie.

Początek terapii zaczyna się jednak podobnie jak w wypadku tradycyjnej terapii. Specjalista najpierw stara się poznać swojego klienta i dowiedzieć się na czym polega jego problem i jaki jest cel wspólnej pracy. Dalszy charakter pracy będzie uzależniony od podejścia terapeuty (np. terapeuci pracujący w nurcie poznawczo - behawioralnym dają do wykonania klientom prace domowe). W doborze odpowiedniego psychologa w kontekście zgłoszonego problemu pomagają nasi doradcy.   

Dodatkowo w zależności od wybranego pakietu istnieje możliwość umawiania sesji wideo lub audio raz lub dwa razy w miesiącu. Dzięki temu można nawiązać bliższą więź z terapeutą lub przeprowadzić ćwiczenia, które są niemożliwe do zrobienia przez czat.

 

Terapia powinna być dostępna dla wszystkich

 

Dostęp do opieki zdrowia psychicznego jest w Polsce ograniczony. Pomoc psychologiczną w ramach NFZ można otrzymać, jednak terminy są bardzo odległe albo proponowaną formą terapii jest terapia grupowa, na co nie każdy może sobie pozwolić z różnych względów. Istnieje oczywiście szeroka oferta proponowana przez specjalistów prywatnie, ale tutaj może pojawić się problem zbyt dużych kosztów finansowych.

 

Terapia przez czat wiąże się z o wiele niższymi kosztami. Konsult.Expert oferuje następujące pakiety

  1. Podstawowy: klient może codziennie pisać do eksperta, ekspert odpisuje mu przynajmniej raz dziennie (cena 39 zł tygodniowo).

  2. Zaawansowany:  klient może codziennie pisać do eksperta, ekspert odpisuje mu przynajmniej raz dziennie, plus zostaje umówiona jedna konsultacja wideo w miesiącu (cena 49 zł tygodniowo).

  3. VIP: klient może codziennie pisać do eksperta, ekspert odpisuje mu przynajmniej raz dziennie, plus zostaną umówione dwie konsultacja wideo w miesiącu (cena 59 zł tygodniowo).

 

Miesięczne koszta terapii przez czat mieszczą się więc w przedziale 160-236 zł. Koszta miesięczne tradcyjnej terapii to zwykle około 400-500 zł.

 

Pisać czy nie pisać?

Terapia przez czat niesie za sobą wiele korzyści. Jest potwierdzoną formą pomocy psychologicznej jeśli chodzi o skuteczność. Pomoc można otrzymać na bieżąco. W podzieleniu się trudnościami nie ogranicza nas czas ani miejsce, w którym się znajdujemy. Jest to dobre rozwiązanie dla osób, które lepiej wyrażają siebie pisząc niż mówiąc. Koszta terapii są znacznie niższe.

Jednak jak każda forma pomocy internetowej, terapia przez czat również ma swoje ograniczenia. Niektórym osobom może być trudniej zbudować relację terapeutyczną pisząc. Brakuje tutaj całego spektrum reakcji niewerbalnych. Nie każde ćwiczenie czy technikę można zastosować pisząc. Dlatego ważne jest aby forma terapii była indywidualnie dobrana do potrzeb każdego klienta. W niektórych przypadkach wskazane może okazać się łączenie terapii przez czat z częstszymi konsultacjami wideo.

Podsumowując najważniejszy jest tutaj po prostu możliwość wyboru najlepszej opcji pomocy dla siebie, co umożliwiły nam nowoczesne rozwiązania i technologie w terapii :-)

 

Jak rozpocząć terapię przez czat?

Nasz doradca pomoże wybrać Ci odpowiedniego psychologa. Wystarczy, że zarejestrujesz się na platformie i napiszesz do doradcy na czacie w prawym dolnym rogu.

Gdy psycholog zostanie wybrany, musisz kliknąć w guzik Subskrybcja widoczny przy jego profilu.

 

 

 

Zostaniesz poproszony o wybranie któregoś z wyżej opisanych pakietów. Po wybraniu pakietu zostaniesz przeniesiony na stronę płatności... i możesz rozpocząć pisanie ze swoim psychologiem :-)

 

 

 

 

 

 

 

 

 Autor
Maja Chaudhuri
Zobacz profil

KONSULT.EXPERT
TWÓJ OSOBISTY
SPECJALISTA ONLINE

najnowsze artykuły