Psycholog Online. O co tu chodzi?
22 lis , Paulina Pawełczyk
Tagi:


Większość z nas mając na myśli wizytę u psychologa widzi gabinet, kozetkę a naprzeciwko niej wyprostowana i skupioną osobę słuchającą o naszych trudnościach.

To cechy konwencjonalnych sesji z psychologiem praktykowanych od początku istnienia tego zawodu. Jednak od pewnego czasu coraz większą popularność zyskują psychologiczne konsultacje online. W wielu krajach ta forma kontaktu terapeutycznego ma wielu zwolenników oraz staje się tak samo powszechna jak spotkania stacjonarne.

Na czym w praktyce polegają konsultację online, czy są wygodne, jak wyglądają i czego możesz się po nich spodziewać? Już po kolei wszystko wyjaśniam :)

 

 

Ale co to właściwie jest?

 

Psychologia online to nowoczesna forma kontaktu psychologa z klientem. Jest ona bardzo podobna do spotkania w gabinecie. Odbywa się o określonej godzinie, trwa określoną ilość czasu, ma jasny, przejrzysty schemat, zapewnia bezpieczną przestrzeń do rozmowy. Posiada również  ustalony kontrakt współpracy, cele i zadania. Różni się tym, że odbywa się za pośrednictwem Internetu. Oznacza to, że możesz rozmawiać ze swoim psychologiem z dowolnego miejsca, najbardziej dogodnego dla Ciebie. Wystarczy, że masz dostęp do sieci i sprawnego laptopa bądź smartfona z kamerką.  

Psychologia online w świetle nauki

W momencie kiedy konsultacje online zaczęły być popularne w coraz większej ilości krajów , psychologowie zaczęli zastanawiać się nad korzyściami oraz skutecznością takiej formy kontaktu.

Na przestrzeni lat powstało wiele niezależnych od siebie badań naukowych, których celem miało być sprawdzenie czy takie rozwiązanie ma sens. Jednym z nich było badanie grupy naukowców z Uniwersytetu w Zurychu. Postanowili zobaczyć czy spotkania z psychologiem przez internet przynoszą takie same efekty w leczeniu zaburzeń depresyjnych co klasyczna terapia indywidualna.

Podzielili pacjentów na dwie grupy: Jedna spotykała się z terapeutą w sieci, druga odbywała klasyczne sesje w gabinecie. Po pół roku, za pomocą specjalnego kwestionariusza, mierzącego nasilenie objawów depresji, sprawdzili oni skuteczność obu form terapii. Okazało się, że prowadzenie konsultacji psychologicznych przez internet przynosi takie same rezultaty jak terapia stacjonarna.  

Podobne badanie zostało przeprowadzone przez Azy Barak i współpracowników na Uniwersytecie w Hajfie. Polegało na dokonaniu analizy metod psychoterapeutycznych wykorzystywanych w leczeniu lęku i stresu  za pomocą sesji internetowych. Wyniki również wykazują, że skuteczność terapii online jest taka sama jak terapii tradycyjnej.

Oprócz opisanych powyżej badań istnieje szereg innych zajmujących się tym zagadnieniem, których wyniki również potwierdzają wysoką efektywność internetowych spotkań psychologicznych.

Wnioski?

W świetle nauki terapeutyczne sesje online są tak samo pomocne i przynoszą podobny wymiar korzyści, co standardowe spotkania w gabinecie.

 

Co sprawia, że konsultacje z psychologiem online mają coraz więcej zwolenników?

 

Nie ulega wątpliwości, że internetowe sesje terapeutyczne są coraz bardziej pożądaną formą kontaktu przez osoby szukające wsparcia psychologicznego. Przeglądając różne fora internetowe oraz opinie ludzi korzystających z tego rodzaju pomocy zauważyłam, że dla Klientów psychologia online zapewnia niesamowicie dużo korzyści.

Najważniejszą z nich jest DOSTĘPNOŚĆ. Psycholog prowadzący terapie online jest zdecydowanie łatwiej osiągalny. Prościej jest nam się z nim kontaktować, ponieważ, oprócz telefonu mamy jeszcze jego maila oraz komunikator internetowy. A to oznacza, że może on odbierać wiadomości od nas niemalże przez cały czas. Dzięki temu sprawniej i szybciej umówimy się na wizytę.

Kolejną zaletą takich konsultacji jest ELASTYCZNOŚĆ W KONTAKCIE. Za sprawą internetu możesz kontaktować się ze swoim psychologiem gdziekolwiek jesteś. Nie potrzebujesz do tego ustronnego miejsca i przestrzeni, bo krótką wiadomość z nurtującym Cię pytaniem napiszesz zarówno w pracy czy w domu, jak i w autobusie, czy tramwaju. Problemem nie będzie również szybka zmiana terminu sesji internetowej.

Dostępność oraz łatwy i szybki kontakt sprawia, że OSZCZĘDZASZ CZAS. Swoje sesje z psychologiem w prosty sposób dostosujesz do grafiku pracy i innych zadań. Kontakt internetowy pozwala bowiem na spotkania niemalże o każdej porze. Dzięki temu nie będą one kolidowały z pozostałymi zajęciami.

Według opinii użytkowników dużym atutem sesji online jest ich CAŁKOWITA ANONIMOWOŚĆ. Bo przez komunikator internetowy ujawniasz tylko te informacje, które Ty, chcesz. Poza tym  takie spotkanie możesz przeprowadzić gdziekolwiek masz na to ochotę. Nie musisz jechać do poradni psychologicznej, gabinetu czy ośrodka. Ze swoim terapeutą możesz rozmawiać w zaciszu swojego domu, mieszkania, lub w dowolnie wybranym przez Ciebie miejscu, w którym czujesz się bezpiecznie i komfortowo. To wszystko daje Ci gwarancje, że nikt oprócz Ciebie nie będzie wiedział, że korzystasz z usług psychologa.

Bardzo ważnym aspektem konsultacji internetowych są NISKIE KOSZTY. Tego typu terapie są znacznie tańsze od swoich stacjonarnych odpowiedników. Dlaczego tak się dzieje? Wszystko za sprawą dużo mniejszych nakładów finansowych jakie trzeba mieć by móc przeprowadzić konsultację. W spotkaniach online nie występują koszty związane z wynajęciem gabinetu, czy dojazdem. Dlatego psycholog może świadczyć ten sam poziom usług za dużo niższą cenę.

           

Jak widzisz, psychologia online to odpowiedź na współczesne oczekiwania użytkownika. Jest dostosowana do potrzeb Klientów o różnych wymaganiach. Zapewnia kompleksową pomoc psychologiczną, elastyczną i dopasowaną do czasu i trybu życia osoby z niej korzystającej. Dzięki temu Klient nie jest ograniczony jej formą oraz czuje się całkowicie bezpiecznie.

 

Dla kogo jest psychologia online?

Sama szczególnie polecam ją osobom, które nigdy wcześniej nie korzystały z pomocy psychologa.

Dlaczego?

Bo jest mniej inwazyjna. Spotkanie może dobyć się w dowolnym miejscu. Najczęściej wybieramy do tego nasze mieszkanie, czyli miejsce, które jest nam znane. Dzięki temu czujemy się tam dobrze, bezpiecznie i wygodnie. Nie jesteśmy skrepowani, a to ułatwia kontakt z drugą osobą. Wtedy łatwiej nam jest rozmawiać, opowiadać o rzeczach dla nas trudnych. A to wszystko sprawia, że nasza terapia staje się bardziej efektywna.

Konsultacje internetowe przez swoją dostępność są świetnym rozwiązaniem dla osób niepełnosprawnych lub mających problemy z poruszaniem się. Taki rodzaj kontaktu nie wymaga od nas wychodzenia z domu. Jest to duże ułatwienie, bo osoby niepełnosprawne mogą konsultować się z psychologiem w miejscu, które jest do tego dostosowane. Bez obawy, że będą miały trudności z dojazdem.

Psycholog online to dobre rozwiązanie dla mam. Dzięki elastyczności i łatwości nawiązania kontaktu mogą one korzystać z jego pomocy będąc w domu. Nie muszą rezygnować ze swoich obowiązków oraz organizować opieki dla dziecka.

Warto wspomnieć, że forma konsultacji jaką jest rozmowa przez internet zmniejsza opór. Czyli jest idealna dla wszystkich którzy mają trudności w bezpośrednim kontakcie z drugim człowiekiem. Często zdarza się, że do gabinetu wchodzimy z dużym dystansem. Jest to dla nas nowe miejsce, nieznane nam, więc normalne jest, że nie czujemy się tam pewne. To wszystko stwarza bariery w komunikacji. Trudniej  nam opowiadać o sobie, swoich trudnościach.

Przy konsultacji online aspekty te nie istnieją, ponieważ spotkanie odbywa się w miejscu wybranym przez nas. Czyli takim, gdzie czujemy się bezpiecznie, dobrze i swobodnie. Te czynniki sprawiają, że rozmowa przychodzi ze zdecydowaną łatwością.

           Psycholog online to kompleksowa odpowiedź na potrzeby niemalże każdego z nas. Elastyczność jaką zapewnia sprawia, że jest to forma pomocy, którą każdy może dostosować do siebie.

 

Jak korzystać z usług psychologa na platformie KonsultExpert?
7 prostych kroków.

 

Platforma KonsultExpert to innowacyjny portal umożliwiający internetowy kontakt z psychologiem o różnych specjalnościach. Platforma daje możliwość rozmowy z doradcą bądź ekspertem niezależnie od miejsca, w którym przebywasz. Posiada wszystkie korzyści związane z prowadzeniem internetowych sesji psychologicznych.

Co zrobić by móc korzystać z usług KonsultExpert? TO BARDZO PROSTE! Oto kilka  kroków, dających dostęp do usług platformy:

 

KROK 1.

Dostęp do sieci i sprawnego laptopa lub smatrfona z kamerką.

KROK 2.

Wejdź na stronę www.konsultexpert.pl i kliknij ikonkę „ZAREJESTRUJ”. Następnie wybierz opcje „KLIENT’.

KROK 3.

Wypełni krótki formularz zgłoszeniowy. Jeśli zależy Ci na anonimowości, możesz wybrać taką opcje, przy umawianiu się na spotkanie. Wtedy psycholog nie będzie widział Twoich danych.

KROK 4.

Wybierz specjalistę z którym chcesz rozmawiać. Możesz dobrać go według dostępności lub specjalizacji. Wejdź w jego kalendarz i zarezerwuj termin, który najbardziej ci odpowiada.

KROK 5.

Wybrany przez Ciebie specjalista dostanie wiadomość e-mail, z informacją o dacie i godzinie waszego spotkania. Musi je potwierdzić. Gdy to zrobi, zobaczysz to wchodząc na swój profil na platformie KonsultExpert.

KROK 6.

Komunikator będzie dla Ciebie dostępny 10 min przed umówioną konsultacją. Wejdziesz w niego przez swój profil na KonsultExpert.

KROK 7.

Po zakończonym spotkaniu możesz ponownie umówić się na wizytę klikając na Kalendarz swojego specjalisty, lub na ikonkę „Umów się”.

 

Cały czas do Twojej dyspozycji są Doradcy KonsultExpert.

Odpowiedzą na Twoje pytania i pomogą wybrać Ci odpowiedniego specjalistę. Z ich usług skorzystasz za darmo. Możesz umówić się do nich na wizytę lub zadawać pytania przez specjalny chat, którego okno znajdziesz w prawym dolnym roku na platformie.

            Jak widzisz to bardzo proste (bo taki był nasz plan). Platforma KonsultExpert jest dla każdego. Umożliwia sprawny i kompleksowy kontakt z doradcą jak i ekspertem.

Dzięki dużej dostępności wybierzesz dogodny dla siebie termin wizyty. Będziesz mógł spotykać się ze swoim psychologiem niezależnie od miejsca, w którym się znajdujesz.

Łatwo skontaktujesz się ze specjalistą i umówisz się na wizytę.

Koniecznie wyróbuj jak to działa :)KONSULT.EXPERT
TWÓJ OSOBISTY
SPECJALISTA ONLINE

najnowsze artykuły