Dostęp do psychologa - twarzą w twarz czy online?
14 paź , Piotr Deptuch
Tagi:


W czym konsultacja online jest lepsza od stacjonarnej, a w czym jej ustępuje?

Zanim przejdziesz dalej, spójrz proszę na infografikę:

 


 

 

Oto 5 głównych powodów, dla których warto wziąć pod uwagę konsultację online:

 

 • Klient oszczędza swój cenny czas na dojazdy. To oczywista zaleta, bo wiele osób nie może się zdecydować na pójście do specjalisty przez brak czasu. Jeżeli wracamy z pracy po całym dniu i mamy jeszcze w perspektywie dojazd na konsultację do psychologa, to zwyczajnie może nam się nie chcieć :) 

 • Klient ma większe poczucie intymności. Kontakty przez Internet, które odbywają się gdy Klient siedzi w swoim domu, pozwalają mu się łatwiej otworzyć i mówić o swojej sprawie bardziej bezpośrednio niż w obcym gabinecie, w nieznanym miejscu. U nas można mieć konsultację całkowicie anonimowo (nawet bez podawania imienia i nazwiska!)

 • Klient oszczędza pieniądze. Dzięki braku opłat za stacjonarny gabinet i dojazdy psychologa, można zaproponować cenę średnio o 30% niższą. Warto oszczędzać tam, gdzie ma to sens i nie wpływa na pogorszenie jakości usługi. To akurat jedna z takich oszczędności.

 • Większy wybór specjalistów (nawet z całego świata)
   

Naturalnie, są też wady konsultacji online z psychologiem.

 

To, że się tym zajmujemy sprawia, że jesteśmy w stanie dostrzec oczywiste minusy takiego podejścia i starać się je skutecznie rozwiązywać.

 

Oto 3 najpoważniejsze:

 

 • Bardzo ograniczona komunikacja niewerbalna. Dla psychologa, komunikaty niewerbalne są niezwykle istotne i mogą dać wiele wskazówek odnośnie specyficznej sprawy Klienta. Jako psycholodzy, jesteśmy bardzo wyczuleni na drugą osobę i wysyłane przez nią sygnały. Tu niestety mamy ograniczony jeden ważny kanał komunikacji międzyludzkiej. Próbujemy to rozwiązywać za pomocą konsultacji video, jednak cały czas spotkanie w gabinecie pod tym względem wygrywa. Uczciwie przyznajemy punkt dla konsultacji stacjonarnych.

 • Wymagania sprzętowe i usług internetowych. W czasach, gdy większość osób posiada smartfona lub komputer z dostępem do internetu ten argument nieco stracił na sile.

  Cały czas jednak istnieją rejony w Polsce, gdzie transmisja internetowa nie jest na tyle wysokiej jakości, żeby wykonywać takie konsultacje online. Dodatkowo, takie osoby z reguły mieszkają w bardzo słabo zaludnionych miejscach i dostęp do stacjonarnej konsultacji ze specjalistą również jest problematyczny. W takich przypadkach staramy się to rozwiązywać za pomocą zaproponowania zwykłej rozmowy telefonicznej, bo zwykły zasięg sieci komórkowej ma już znacznie większe pokrycie i zazwyczaj nie ma z tym problemów.

  Wtedy jednak psycholog nie może już polegać na swojej znajomości mowy ciała. Z komunikacji niewerbalnej pozostaje mu już tylko głos Klienta.

 

 • Częsty brak weryfikacji uprawnień specjalistów.

  To niestety bardzo poważny problem, ponieważ np. według polskiego prawa, coaching może prowadzić każdy kto ma maturę. Nie potrzeba żadnych dodatkowych kursów, nie mówiąc już o pięciu latach studiów psychologicznych. Terapeuci oprócz uzyskania stopnia magistra psychologii, powinni mieć ukończoną szkołę psychoterapii lub chociaż być w trakcie takich studiów podyplomowych.

  Życie pokazuje, że nie brakuje osób podszywających się pod psychologów i prowadzących terapie na własną rękę. Można niby powiedzieć, że dopóki są skuteczni i nie krzywdzą swoich Klientów, nie ma w tym nic złego. Moim zdaniem jest to jednak stąpanie po bardzo cienkim lodzie. Osoby bez kilkuletniego wykształcenia pod tym kątem nie będą wiedziały jak zareagować w trudnej sytuacji. A takie zdarzają się prędzej czy później. Klienta można zawsze łatwo pozyskać, bo ludzie potrzebujący pilnego rozwiązania swojej sprawy będą jej szukać za wszelką cenę. Niestety rażący brak kompetencji jest najczęściej fatalny w skutkach.

  Jak my to rozwiązaliśmy?

  Akurat bardzo prosto, bo czasami najprostsze rozwiązania są najskuteczniejsze ;) 

  Od każdego naszego specjalisty wymagamy przesłania dyplomu ukończenia studiów i potwierdzenia deklarowanych umiejętności. Oczywiście wykształcenie jeszcze nie jest gwarancją wysokich kompetencji, dlatego dodatkowo wdrożyliśmy skuteczny system ocen. To Klienci i ich historie sukcesów definitywnie odpowiadają na pytanie: “Czy specjalista jest dobry”.

 

Czy konsultacja z psychologiem przeprowadzona online ma taką samą skuteczność jak ta tradycyjna?

 

Psycholog to osoba szukająca kompromisów. Znajdujemy je bez problemu, bo to nasz zawód.

Natomiast są sytuacje, które kompletnie nie nadają się do jakichkolwiek kompromisów.

Tak jest właśnie ze skutecznością psychologii online.
 

Bo co jeżeli badania naukowe wykazałyby gorszą skuteczność konsultacji przez internet?

Cóż, spakowalibyśmy nasze komputery do szafy i przenieśli się do fizycznych gabinetów, a następnie grzecznie czekali na Klienta.

Na szczęście zostawiamy komputery tu gdzie stoją. 

Dlaczego?

Badania są zgodne co do pozytywnych efektów psychologa online.

Oto dwa "pierwsze z brzegu" argumenty:

Przy zastosowaniu podejścia poznawczo-behawioralnego mogą skorzystać osoby z depresją, lękiem i problemami emocjonalnymi z powodu choroby (link tutaj)

Natomiast w tym badaniu wyniki silnie sugerują, że terapia online jest tak samo skuteczna jak stacjonarna.


Oczywiście jest ich znacznie więcej i z przyjemnością prześlę linki większej ilości badań każdej zainteresowanej osobie.

 

Podsumowanie

 

Wybór psychologa online lub stacjonarnego jest obecnie podyktowany głównie osobistymi preferencjami.

Jedna osoba woli spotkanie w gabinecie, a druga woli w zaciszu swojego domu używając jedynie laptopa czy smartfona. Za wyborem bardziej tradycyjnej metody przemawia fakt, że psycholog uzyskuje możliwość obserwowania komunikacji niewerbalnej Klienta, która jest bardzo ważnym kanałem w relacji międzyludzkiej.

 

Z kolei, w Konsultexpert.pl zgodnie uważamy, że największą zaletą spotkań online jest przede wszystkim duża dostępność najlepszych specjalistów z danej dziedziny i natychmiastowe doradztwo.

Najgorsze co można zrobić, to pójść ze swoją bardzo specyficzną sprawą do ogólnego psychologa, który nie miał pojęcia jak nam pomóc. Wtedy forma spotkania nie będzie miała żadnego znaczenia.

 

 Autor
Piotr Deptuch
Zobacz profil

KONSULT.EXPERT
TWÓJ OSOBISTY
SPECJALISTA ONLINE

najnowsze artykuły