Psychologia chrześcijańska - psychoterapia z Biblią?
14 paź , Agnieszka Mańko
Tagi:


Profesjonalny psycholog podczas konsultacji zawsze zachowuje się neutralnie i nigdy nie ocenia. Dla części Klientów jest to jednak za mało i chcą mieć poczucie, że psycholog prywatnie również podziela te same wartości. Coś w tym rzeczywiście jest, bo bardziej lubimy osoby podobne do nas, a odsetek niewierzących wśród psychologów jest wyższy niż w innych zawodach.

źródło obrazka

 

Psycholog chrześcijański wypełnia tę lukę

Jeżeli jesteś osobą wierzącą, być może chcesz otaczać się ludźmi, którzy znają w praktyce Twoje przekonania i wartości według których żyjesz. Tak jak może być Ci łatwiej pójść do lekarza podzielającego prywatnie Twoje poglądy. Wtedy łatwiej dojdziecie do porozumienia podczas współpracy. Jasna sprawa.

 

 

Co ciekawe, wiele osób duchownych jest sceptycznie nastawionych do psychologii, głównie z powodu poglądów głoszonych przez Zygmunta Freuda, ojca psychoanalizy, który uważał religię za rodzaj ułudy stworzony przez człowieka, żeby pomóc mu stawić czoło przykrej rzeczywistości życia. Twierdził, że Bóg nie jest niczym innym, jak wywyższonym ojcem, wykluczając tym sposobem możliwość Jego rzeczywistego istnienia.


Fakty są takie, że psychoanaliza jest jednym z wielu różnych podejść w psychologii. Natomiast teorie Zygmunta Freuda nie znajdują potwierdzenia w badaniach naukowych, a są jedynie konceptami.

Utożsamianie całej psychologii z jedną osobą żyjącą na przełomie XIX i XX wieku to bardzo duże uproszczenie.

 

 

Innym argumentem, który przytaczają chrześcijańscy przeciwnicy psychologii jest to, że niektóre nurty stawiają człowieka i jego rozwój na pierwszym miejscu, niezależnie od wszelkich zewnętrznych wpływów, co nie jest zgodne z punktem widzenia osób wierzących. Według nich, człowiek i jego potrzeby są, rzecz jasna, ważne, ale nie może się on realizować, odrzucając dążenie do zbawienia (czyli wszystkie wartości i zasady związane ze swoją religią) 

Obawy dotyczące wizyty u psychologa w przypadku osoby wierzącej są zrozumiałe, jednak tak jak na początku wspomniałam - obowiązkiem każdego terapeuty jest wzięcie pod uwagę wartości wyznawanych przez danego klienta, wspólne ustalenie celu psychoterapii i praca nad nim w sposób, który będzie w tym przypadku najlepszy. Psycholog nie ma prawa ani wyśmiewać, ani krytykować światopoglądu klienta, powinien zachowywać się profesjonalnie i starać się pomóc, jeżeli leży to w jego kompetencjach (jeżeli nie, odsyła do innego specjalisty, np. psychiatry). W przeciwnym wypadku, taki specjalista nie powinien posiadać prawa wykonywania zawodu i wykazuje rażące niekompetencje.

Wszystkich psychologów łączy jeden cel – pomoc ludziom, którzy znajdują się w trudnych sytuacjach życiowych i przychodzą do terapeuty, żeby lepiej sobie z nimi poradzić.

 

Jakie są główne założenia psychologii chrześcijańskiej?

 

Faktem jest jednak to, że sfera duchowości, religijność w naszym społeczeństwie często pozostaje tematem tabu. Nie pytamy zwykle o nią innych, sami także nie lubimy być wprost o to pytani. Tak samo jest często z psychologami – zazwyczaj pomijają tę sferę, uważając ją za nieistotną lub sądzą, że nie mają kompetencji do zajmowania się nią. Tym właśnie różni się psychologia chrześcijańska od pozostałych nurtów – zakłada ona, że rzetelne i pogłębione spojrzenie na człowieka jest możliwe tylko poprzez uwzględnienie sfery biologicznej, psychicznej, społecznej oraz duchowej. Według niej niemożliwa jest całkowita neutralność światopoglądowa i etyczna terapeuty, ponieważ ma on spełniać rolę przewodnika dla swojego klienta, jego zadaniem jest pomóc mu w doskonaleniu się i poradzeniu sobie z trudnościami, a to nie jest możliwe bez świadomości tego, co jest dobre, a co złe. Psychologię chrześcijańską można umieścić w nurcie tzw. psychologii pozytywnej, czyli psychologii mniej skoncentrowanej na lękach, konfliktach, frustracji, a bardziej na trwaniu, radowaniu się życiem, afirmacją życia.  

Celem, do którego powinien dążyć człowiek jest harmonia w jego wszystkich sferach, a także harmonia z otoczeniem – innymi ludźmi oraz Bogiem.

 

Czym w praktyce różni się psychologia chrześcijańska od innych nurtów?

 

Terapia w nurcie psychologii chrześcijańskiej nie jest spowiedzią – nie służy wyznaniu  grzechów, lecz rozwojowi człowieka, przepracowaniu kwestii dla niego trudnych. Nie ma służyć np. dyskusjom na temat dogmatów wiary, ponieważ są to kwestie, które należą do teologii, a nie psychologii. Z tego samego powodu jej celem nie jest też studiowanie Pisma Świętego lub katechizmu. Psychoterapeuci chrześcijańscy, tak samo jak ci pozostałych nurtów, specjalizują się w pracy nad wybranymi problemami, np. przeżywaniem żałoby, problemach rodzinnych, depresji. Tym, co ich odróżnia, jest przede wszystkim podejście do klienta uwzględniające jego sferę duchową.

Psychoterapia chrześcijańska ma charakter ekumeniczny – nie trzeba być katolikiem, żeby z niej skorzystać. Nie ma też żadnych wymogów dotyczących „jakości” wiary, każdy, kto czuje taką potrzebę, może się skonsultować z psychoterapeutą chrześcijańskim.


 

-----------------------------------------------------------

Jeżeli nie wiesz czy psycholog chrześcijański jest dla Ciebie odpowiednim rozwiązaniem - napisz do nas na czacie i nasi doradcy pomogą Ci wybrać najlepszego specjalistę.

 

Bibliografia:

 

Tonino Cantelmi, Pasquale Laselva, Silvestro Paluzzi (2006), Dialog psychologii z teologią, przeł. Barbara Piotrowska. Poznań: „W drodze”.

Romuald Jaworski (2006), Koncepcja psychologii chrześcijańskiej. W: Ewa Jackowska, Romuald Jaworski (red.), Psychologia i psychoterapia chrześcijańska w teorii i praktyce. Płock: Płocki Instytut Wydawniczy.

Krystyna Ostrowska (2006), Założenia metodologiczne psychologii chrześcijańskiej. W: Ewa Jackowska, Romuald Jaworski (red.), Psychologia i psychoterapia chrześcijańska w teorii i praktyce. Płock: Płocki Instytut Wydawniczy.

Ks. Cezary Opalach (2010), Psychologia pastoralna. Olsztyn: Studio Poligrafii Komputerowej „SQL” s.c.

Tomasz Niemirowski (2010), O możliwości psychologii chrześcijańskiej. Płock: Płocki Instytut Wydawniczy.

 Autor
Agnieszka Mańko
Zobacz profil

KONSULT.EXPERT
TWÓJ OSOBISTY
SPECJALISTA ONLINE

najnowsze artykuły