Czy istnieje coś takiego jak przyjaźń damsko-męska? Co mówią badania na ten temat?
19 paź , Piotr Deptuch
Tagi:


Z drugiej strony, kto nie słyszał o kobiecie i mężczyźnie, którzy przez całe życie się przyjaźnią, ale nigdy nie zaczęli czuć do siebie fizycznego pożądania.


To bardzo ciekawy temat, dlatego przyjaźń damsko-męską sprawdza się w badaniach naukowych z różnych stron. Oto kilka z nich.

 

Kobiety i mężczyźni mają inne spojrzenie na ich przyjaźń

 

W tym badaniu wyniki sugerują między innymi, że postrzeganie przyjaźni przez kobiety i mężczyzn jest odmienne. O ile kobiety statystycznie wierzą w szczerą przyjaźń bez zaangażowania seksualnego, o tyle mężczyźni nie wykluczają takiej możliwości i są skłonni nawiązać taką relację.

Co ciekawe, kobiety podawały jako wadę potencjalny kontakt fizyczny w przyjaźni damsko-męskiej. Płeć przeciwna natomiast postrzegała to jako zaletę.

 

Mężczyźni źle odczytują sygnały

 

Załóżmy, że jesteś facetem. Przychodzisz na imprezę, super się bawisz i rozmawiasz z przyjaciółką. Ona śmieje się z Twoich żartów, klepie Cię po ramieniu etc.

Co sobie myślisz?

Jeżeli jesteś jak większość mężczyzn, prawdopodobnie odczytasz to jako oznakę zainteresowania seksualnego (link)

Stąd już tylko krok do nadinterpretacji z Twojej strony mogącej zaważyć na waszej dalszej znajomości.

Takie zachowanie kobiet świadczy tak naprawdę o tym, że chcą być miłe.

Niewerbalne sygnały zainteresowania są inne i lepiej oraz bezpieczniej jest nauczyć się je odróżniać.

 

Co więcej, według tego badania, przyjaźnie w których nie było fizycznego pożądania trwały dłużej niż te, w których osoby były sobą zainteresowane pod względem seksualnym.
 

Przyjaźń damsko-męska - czy istnieje ostateczna odpowiedź?

 

Zdania ekspertów są podzielone. Na przykład April Masini mówi, że zazwyczaj u jednej ze stron mogą się pojawić jakieś romantyczne uczucia i pożądanie fizyczne.

 

Przyjaźń damsko-męska jak najbardziej istnieje i jesteśmy w stanie w pracy przyjaźnić się z płcią przeciwną i nie mieć kontaktów fizycznych. Takie przyjaźnie potrafią trwać po wiele lat.

 

Jednak z drugiej strony istnieje zawsze duże ryzyko, że w pewnym momencie jedna osoba zacznie coś czuć do drugiej. Nawet jeżeli początkowo nie czuły do siebie żadnego pożądania fizycznego i byli w relacji stricte przyjacielskiej.

 

Warto mieć to na uwadze szczególnie, gdy jesteśmy w stałym związku z partnerem. Wtedy ograniczenie innych przyjaciół płci przeciwnej może okazać się dosyć bezpiecznym rozwiązaniem. Nie znaczy to oczywiście rezygnowania z takich przyjaźni, ale chodzi mi bardziej o bycie świadomym naturalnych reakcji ludzkiego organizmu. Jeżeli jesteśmy czegoś świadomi - możemy łatwiej to kontrolować.


 

Pro Tip: 3 rzeczy, o których koniecznie musisz pamiętać w każdej przyjaźni (nie tylko damsko-męskiej):

  1. Zrozum potrzeby tej osoby

  2. Zawsze komunikuj swoje intencje w jasny sposób

  3. Bądźcie bardzo fair w stosunku do siebie Autor
Piotr Deptuch
Zobacz profil

KONSULT.EXPERT
TWÓJ OSOBISTY
SPECJALISTA ONLINE

najnowsze artykuły