Jak wygląda wizyta u psychologa? Wszystko co musisz wiedzieć przed pierwszą konsultacją.
13 paź , Piotr Deptuch
Tagi:


Niezależnie, jaką formę spotkania wybieramy - czy stacjonarną, czy ostatnio coraz bardziej popularną, online - są pewne stałe elementy, które każdy dobry psycholog powinien zawrzeć w takiej konsultacji.

 

Oto jak zazwyczaj wygląda pierwsza wizyta u psychologa:

 

1. Krótka rozmowa zapoznawcza

 

Tutaj następuje luźna wymiana zdań na niezobowiązujące tematy. Trwa zazwyczaj kilka minut. Ma na celu rozluźnienie początkowego napięcia między dwoma nowo poznanymi osobami. Wbrew pozorom, nawet psycholog odczuwa takie emocje ;)

 

2. Krótki wywiad

 

Później specjalista zadaje podstawowe pytania osobowe, które powinien znać zanim zaczniecie pracę. Wiek, stan cywilny, czy ogólne zainteresowania są najczęstszymi pytaniami. To nie trwa długo, ale jest naprawdę potrzebne.

 

3. Pytania o cel wizyty

 

To już właściwa część pierwszej wizyty u psychologa. Spodziewaj się pytań, których celem jest poznanie Twojej sprawy, z którą przychodzisz. Prawdopodobnie będzie ich dużo, bo psycholog potrzebuje możliwie najdokładniejszych danych, żeby dobrać odpowiednie rozwiązanie.

 

Pro Tip: Mów jak najwięcej o swoich emocjach, bo to dla psychologa najcenniejsza informacja.

 

4. Rozwijanie wypowiedzi

Tu psycholog powinien zadać dodatkowe pytania, które doprecyzują Twoją wypowiedź o więcej potrzebnych szczegółów do dalszej pracy.

 

5. Pytanie o Twoje oczekiwania

 

To bardzo ważna część, ponieważ psycholog musi wiedzieć czego oczekujesz po takiej współpracy. Zdarza się, że oczekiwania Klienta są nierealne i wtedy rolą specjalisty jest udzielenie rzetelnej informacji, co możecie razem osiągnąć oraz w jakim czasie.

 

6. Sugestie odnośnie rozwiązania

 

Po zebraniu niezbędnej ilości informacji oraz sprecyzowaniu wszystkiego, psycholog przedstawia plan działania i sugeruje rozwiązanie Twojej sprawy. Każdy dobry specjalista zapyta o Twoje zdanie na ten temat i jeżeli nie pasuje Ci przedstawione rozwiązanie (np. wybrane podejście terapeutyczne), razem wypracujecie kompromis.

 

7. Podsumowanie konsultacji

 

Tu następuje zebranie wszystkich rzeczy i ustalenie planu działania oraz umówienie się na kolejne wizyty. Taka konsultacja nie jest jednak zobowiązująca, więc możecie zakończyć na tym etapie. Ty dostajesz schemat działania i możesz próbować działać na własną rękę. Psycholog często poleca w takim przypadku wysokiej jakości literaturę, ale też uczciwie powinien powiedzieć, że nie bierze żadnej odpowiedzialności za efekty. Oczywiście dużo lepszym rozwiązaniem będzie współpraca ze specjalistą i powierzenie mu swojej sprawy. Natomiast, psycholog nie powinien na siłę nikogo przekonywać do dalszych wizyt.

 

Warto pamiętać, że każdy specjalista ma swoje metody działania i te podpunkty mogą się nieco różnić między sobą w szczegółach. Natomiast powinny być mocno zbliżone, bo to esencja pierwszej konsultacji z psychologiem.

 

Jaki jest kolejny krok, który warto podjąć?

 

Możesz wypełnić ten krótki formularz i bezpłatnie oraz niezobowiązująco zarejestrować się na platformie KonsultExpert. 

Dostaniesz bon 50zł do wykorzystania na pierwszą konsultację (czyli 25min konsultacji z psychologiem kosztuje Cię wtedy około 5-10zł). Autor
Piotr Deptuch
Zobacz profil

KONSULT.EXPERT
TWÓJ OSOBISTY
SPECJALISTA ONLINE

najnowsze artykuły