Jak stworzyć udany związek?
19 lip , Magdalena Frąckowiak
Tagi: Trudności w bliskich związkach i relacjach,


Takie pytanie nurtowało – albo będzie nurtować – niejedną osobę. Przepisów na satysfakcjonującą relację z partnerem jest prawdopodobnie tyle, ile związków na całym świecie – każdy z nich ma niepowtarzalny charakter. Istnieją jednak uniwersalne wskazówki, których stosowanie pomoże w stworzeniu szczęśliwego związku.


Najważniejsza jest…. intymność.


Intymność to pozytywne uczucia i zachowanie, które wywołuje poczucie bliskości i wzajemnej zależności partnerów od siebie. Mowa tutaj o takich działaniach:

  • szacunek do partnera,
  • przekonanie, że można na niego liczyć w potrzebie,
  • dawanie i otrzymywanie uczuciowego wsparcia,
  • wymiana intymnych informacji,
  • wzajemne zrozumienie.

Oczywiście, przejawów intymności może być znacznie więcej – chodzi tutaj o odczuwanie i wyrażanie takich pozytywnych doznań, jak zaufanie, bliskość, szczęście czy troska o drugiego człowieka.

Intymność odgrywa kluczową rolę w budowaniu trwałego związku. Jej rozwój jest zależny od tego, jak dobrze znają się partnerzy, czy potrafią rozmawiać o swoich potrzebach oraz udzielać sobie wsparcia. Jeżeli jesteśmy przekonani, że partner nas rozumie i jest w stanie skutecznie służyć pomocą – nasz związek będzie zaliczał się do kategorii udanych. Czujemy się swobodnie i wiemy, że przy drugiej osobie możemy pozwolić sobie na „gorszy dzień”? Strzał w dziesiątkę – intymność w takiej relacji ma się świetnie!


Związek partnerski


Dominujący mężczyzna i uległa kobieta (bądź na odwrót) – jeśli Twoim celem jest stworzenie udanego związku, jak najszybciej pozbądź się takiego wyobrażenia o parze! Jeżeli naprawdę zależy nam na stworzeniu bliskiej, satysfakcjonującej dla obu stron relacji, to każda ze stron musi być sobie równa. Co popłaca?

Myślenie i podejmowanie działań we wspólnej kategorii – nie „ja”, nie „ty”, ale „my”,

Przekonanie, że moje potrzeby są tak samo ważne, jak potrzeby drugiej osoby,

Obustronne zaangażowanie – każdy daje z siebie tyle, ile chce otrzymać.


Precz z nudą!


Czynnikiem, który potrafi rozbić najbardziej nawet zgrane ze sobą pary, jest… nuda! Monotonia, przyzwyczajenie, utarte schematy sprawiają, że przestajemy zauważać naszego partnera. Związek staje się czymś oczywistym – czymś co jest, więc nie trzeba specjalnie o to się starać. Nuda to gwóźdź do trumny każdego związku. Jak jej uniknąć?

Raz na jakiś czas wybierzcie się na randkę – niech to będzie czas, który miło spędzicie tylko we dwoje,

Sprawiajcie sobie przyjemność – niech to będą drobne gesty (spacer za rękę, wieczorny masaż, kolacja przy świecach), które podkreślą, jak ważni dla siebie jesteście,

Dawajcie sobie drobne prezenty – nie muszą wiele kosztować! Kwiatek, czekoladki, ulubiona przekąska… cokolwiek, co sprawi partnerowi przyjemność,

Realizujcie marzenia – marzy ci się nurkowanie z delfinami? Udział w maratonie? Wyjazd na egzotyczną wycieczkę? Osiągnijcie ten cel wspólnie – może twoja druga połowa nie da się namówić na  skok na bungee, ale będzie ci dzielnie kibicować i uwieczni ten moment na filmie.

 

Czy na pewno przeciwieństwa się przyciągają?

 

Stwierdzenie, że przeciwieństwa się przyciągają, to mit. Ludzie, którzy niewiele mają ze sobą wspólnego, prędzej czy później się rozstają. Wspólne zainteresowania, podobne przekonania i taki sam system wartości są wyznacznikiem udanego związku. Zatem jeżeli chcesz zbudować trwałą relację – poszukaj punktów, które Was łączą.

 

Obraz zawierający latawiec, samolot, niebo, zewnętrzne

Opis wygenerowany przy bardzo wysokim poziomie pewności

 

Relacje seksualne

 

Nie oszukujmy się – seks ma znaczenie. Wiele konfliktów jest spowodowanych przez trudności w tej sferze. W związku, który opiera się na zaufaniu i szacunku, nie powinno zabraknąć miejsca na rozmowy o seksie. Jeżeli partner wymaga rzeczy, które nie są dla ciebie akceptowalne, nie wahaj się i mów o tym. Być może druga osoba nie zdaje sobie sprawy z tego, jakie odczucia wywołują jej zachowania. Pamiętaj, nikt nie ma prawa do niczego cię zmuszać – seks nie jest obowiązkiem, jest przyjemnością. Jeżeli w waszym związku występują trudności w relacjach seksualnych – skorzystajcie z pomocy psychologicznej. Może to być pomoc w formie „tradycyjnej” (wizyta w gabinecie u psychologa-seksuologa), bądź konsultacje psychologiczne on-line.

 

Komunikacja

 

Kolejnym błędnym przekonaniem jest stwierdzenie, że zgodne pary nigdy się nie kłócą. Tymczasem kłótnia może wnieść wiele dobrego! Raz – jest świetnym sposobem na danie upustu negatywnym emocjom, dwa – uświadamia problem, który istnieje w Waszej relacji. A jeżeli znamy problem – możemy coś z nim zrobić. Ważne, aby dobrze wykorzystać każdą kłótnię – zastanowić się, jaka była jej przyczyna. Może stoją za nią ważne potrzeby bądź niespełnione oczekiwania?

  • Po każdej kłótni warto zdobyć się na szczerą rozmowę, powiedzieć o swoich uczuciach i oczekiwaniach wobec partnera,

  • Nigdy nie zasypiajcie pokłóceni – przed pójściem spać porozmawiajcie, aby oczyścić atmosferę.

 

I na koniec…

 

Jeżeli pomimo zastosowania powyższych wskazówek, w Waszym związku nieustannie dochodzi do konfliktów, a zależy Wam na wspólnej przyszłości – polecam skorzystać z pomocy psychologa online. Internetowy psycholog pomoże w odkryciu przyczyn trudności i wesprze w ich rozwiązaniu. Dbajcie o siebie i o Waszą relację!


 

Źródło:

Wojciszke, B. Psychologia miłości (2015) GWP, Gdańsk.

 Autor
Magdalena Frąckowiak
Zobacz profil

KONSULT.EXPERT
TWÓJ OSOBISTY
SPECJALISTA ONLINE

najnowsze artykuły