Jak rozwiązać największe problemy z pomocą psychologa? 7 praktycznych wskazówek
21 paź , Piotr Deptuch
Tagi:


Ok, mamy problem. W sumie kilka. Utrudniają nam życie i codzienne, efektywne funkcjonowanie. Co robić? Spróbować je rozwiązać samodzielnie lub zacząć współpracę ze specjalistą.

Problemy w związku, problemy z zarządzaniem emocjami, problemy z nadmierną nieśmiałością, czy wiele innych rzeczy - tu jak najbardziej może pomóc Ci psycholog i w sumie od tego jesteśmy. Przecież po to uczyliśmy się tyle lat, żeby właśnie pomagać ludziom w rozwiązaniu ich spraw.

Jednak, żebyśmy byli w stanie Ci pomóc rozwiązać największy problem - musisz wiedzieć o kilku rzeczach i przestrzegać paru złotych zasad. Bez tego żaden psycholog nie będzie w stanie Ci pomóc, a jedynie zmarnujesz swoje pieniądze i dużo czasu na konsultacje.

Oto 6 szybkich wskazówek:

 1. Musisz mówić o swoim problemie wprost, bo psycholog nie czyta w myślach. Zresztą, nie ma prawa nawet poruszać tematów, o których nie powiesz. Jasne, może zapytać o nie, jeżeli uzna że jest to ważne z perspektywy konsultacji, ale będzie się opierał tylko na Twojej odpowiedzi.

 2. Ustalcie zasady współpracy i szanujcie je ponad wszystko. To bardzo ważne w życiu, nie tylko w przypadku kontaktów z psychologiem. Tutaj jednak taki szacunek do wspólnych zasad jeszcze mocniej zaprocentuje i efekt będzie szybciej widoczny.

 3. Nie możesz zatajać informacji (nawet tych pozornie nieistotnych). Jeżeli czegoś nie mówisz psychologowi, bo liczysz że się nie domyśli - prawdopodobnie masz rację. Nie domyśli się i to nie jest jego zadanie - nie jesteśmy wróżbitami :)
  Skoro sam przychodzisz z problemem, to psycholog Ci ufa, że jednak zależy Ci na rozwiązaniu swojej sprawy. Nie licz wtedy jednak na sukces, bo tu potrzebna jest ścisła współpraca i zaufanie.

 4. W przypadku terapii par, bardzo ważne jest żeby zakończy ewentualne romanse, ponieważ w przeciwnym razie taka terapia nie ma kompletnie sensu.
  Seksuolog, Maja Chaudhuri mówi, że to jeden z najpoważniejszych błędów jaki można popełnic w takiej sytuacji. Niestety dosyć często powtarzany. Kiedy obie strony decydują się na pójście do psychologa, a po paru miesiącach okazuje się, że cały czas jedna ze stron miała romans… raczej trudno tutaj liczyć na jakiś solidny efekt.

 5. Trzeba stosować się do zaleceń psychologa. To akurat zależy od podejścia, bo niektóre z nich są niedyrektywne i psycholog nie mówi wprost co należy zrobić (np. coaching). Niektóre formy współpracy z klientem jednak zakładają podawanie dyrektywnych instrukcji, które oczywiście należy wykonywać i zaufać w kompetencje psychologa. Jasne, zdarzają się w tym zawodzie osoby niekoniecznie profesjonalne, ale tak jest zawsze. Zawsze możesz przeczytać poradnik jak wybrać dobrego psychologa.

 6. Forma współpracy musi Ci odpowiadać. Ok, to niby banalne ale ma wpływ na ogólną skuteczność i jest naprawdę nieocenione. Jeżeli wybierzesz np. konsultacje online, koniecznie musisz znać wszystkie wady i zalety takiego podejścia.

 7. Wybrane podejście terapeutyczne musi Ci odpowiadać. Szkół terapii jest naprawdę dużo i na pewno nie każda będzie zgodna z Twoimi prywatnymi przekonaniami. Niektórzy psychologowie specjalizują się w niektórych podejściach i Nie możesz robić nic wbrew sobie i zawsze miej to na uwadze.

 

 

 

 Autor
Piotr Deptuch
Zobacz profil

KONSULT.EXPERT
TWÓJ OSOBISTY
SPECJALISTA ONLINE

najnowsze artykuły