Jak przedłużyć stosunek? Sprawdzone porady seksuologa
19 paź , Maja Chaudhuri
Tagi:


Temat możliwości kontroli nad długością stosunku seksualnego przez mężczyzn jest niezmiernie ważny. Szacuje się, że problem przedwczesnego wytrysku to problem, z którym boryka się około 30% panów i tym samym jest to ich najczęstsze zaburzenie seksualne.

Możemy wyodrębnić 3 grupy zaburzeń wytrysku:

 

 1. Stopień ciężki: Gdy wytrysk następuję przed rozpoczęciem penetracji lub po około 5 sekundach po rozpoczęciu penetracji.

 2. Stopień umiarkowany: Gdy wytrysk następuje po około 15 sekundach po rozpoczęciu penetracji

 3. Stopień lekki: Gdy wytrysk następuje po około 1-2 minutach od rozpoczęcia penetracji.

 

Bardzo ważny jest tutaj także subiektywny poziom osiągnięcia satysfakcji, zarówno jeśli chodzi o samego mężczyznę jak jego partnera lub partnerkę. Ważny jest także to, od kiedy problem występuje.

O zaburzeniu możemy mówić wtedy, gdy problem nad kontrolą wytrysku występuje od 6 miesięcy i pojawia się w większości regularnych kontaktów seksualnych. Nie mówimy o zaburzeniu, gdy np. przedwczesny wytrysk pojawił się po dłuższej abstynencji seksualnej lub raz czy dwa z nowym partnerem – ma on wtedy charakter incydentalny.

Jeśli chodzi o leczenie przedwczesnego wytrysku znaczenie oczywiście ma zdiagnozowanie przyczyny. Przyczyny przedwczesnego wytrysku mogą być zarówno natury biologicznej jak i psychologicznej.

Oczywiście często jest tak, że te dwa czynniki łączą się i na siebie wpływają.

 

Wśród najczęstszych przyczyn somatycznych przedwczesnego wytrysku wymienia się min.:

 • Neurofizjologiczne cechy czyli, szczególne właściwości systemu receptorów i transporterów serotoniny. Poziom stężenia serotoniny odgrywa kluczową rolę w wytrysku.

 • Choroby endokrynologiczne, np. niedoczynność tarczycy.

 • Uwarunkowania urologiczne i anatomiczne np. zbyt krótkie wędzidełko napletka, nadwrażliwość żołędzi, stulejka.

 • Infekcje układu moczowego, infekcje cewki i napletka, stany zapalne żołędzi, stany zapalne gruczołu krokowego, kamica układu moczowego.

 • Skutek operacji rekonstrukcyjnych prącia np. operacje spodziectwa, wierzchniactwa.

 • Działanie uboczne niektórych leków.

 

Wśród przyczyn psychologicznych wymienia się min.:

 • Zaburzenia nastroju.

 • Zaburzenia lękowe.

 • Zaburzenia obsesyjno – kompulsywne.

 • Reakcję nerwicową na incydentalny wytrysk przedwczesny.

 • Konflikty w parze.

 • Niskie poczucie własnej wartości.

 • Brak umiejętności psychoseksualnych (np. trudność w skupieni się na własnych doznaniach i koncentrowaniu swojej uwagi na partnerce).

 • Rekcja na nowego partnera lub jakiegoś konkretnego partnera.

 • Psychiczny stres, napięcie, kryzys związany z innymi sferami życia.

 • Współwystępowanie z innymi dysfunkcjami seksualnymi i/lub reakcja na nie.

 • Poczucie winy i wstydu w sferze seksualności, rygoryzm moralny.

 • Uwarunkowanie masturbacyjne.

 • Wcześniejsze lub obecne warunki braku seksualnej intymności.

 • Sztywne przekonania odnośnie seksualności.

 

Jak leczyć przedwczesny wytrysk?

 

W leczeniu przedwczesnego wytrysku, w  zależności od jego etiologii proponuje się: interwencje medyczne, farmakoterapię, psychoterapię i metody treningowe. Tak jak wyżej wspominałam, przyczyny somatyczne i psychologiczne mogą się ze sobą mieszać, dlatego często najlepsze okazuje się połączenie ze sobą kilku metod.

Jeżeli upatrujesz się przyczyn swoich problemów w czynnikach zdrowotnych lub jeśli chcesz wykluczyć ich obecność, koniecznie skontaktuj się z lekarzem.

Aktualnie jeśli chodzi o farmakologiczne metody leczenia przedwczesnego wytrysku stosuje się leki działające na stężenie serotoniny w organizmie. Lek o nazwie handlowej Priligy, którego aktywnym składnikiem jest dapoksetyna, jest lekiem stworzonym specjalnie to tego zaburzania i jego skuteczność została potwierdzona w badaniach klinicznych. Leki antydepresyjne z grupy SSRI, także wpływają na poziom serotoniny w organizmie. Są to leki od lat stosowane w leczeniu zaburzeń wytrysku, nie są jednak zarejestrowane jako właściwe do tego zaburzenia.

Leki te są wydawane na receptę, dlatego aby je uzyskać konieczna jest wizyta u lekarza. Lekarz ustali odpowiednią dawkę, wykluczy przeciwskazania do brania leku a także poinformuje o możliwych skutkach ubocznych. Absolutnie odradza się samodzielnego stosowania leków oraz kupowania leków przez Internet lub od innych niesprawdzonych źródeł. W lekach, które pochodzą z niesprawdzonych źródeł mogą znajdować się szkodliwe dla zdrowia substancje.

Jak przedłużyć stosunek za pomocą środków bez recepty?

Jako metodę wydłużenia stosunku proponuje się także używanie prezerwatywy o zwiększonej grubości. Grubsza warstwa lateksu zmniejsza odczuwanie bodźców podczas stosunku, co może opóźnić wytrysk, ale też niestety mogą też zmniejszyć poziom odczuwanej satysfakcji podczas stosunku. Niektóre są dodatkowo pokryte preparatem, który działa znieczulająco – minimalnie „odrętwiają” członek. Prezerwatywy takie są powszechnie dostępne. Nie należy stosować dwóch prezerwatyw na raz! Preparaty znieczulające (zawierające np. lidokainę, prilokainę) dostępne są także pod postacią oddzielnych kremów i żelów. Maść lub żel nakłada się na członek około 15 minut przed planowanym stosunkiem. Zaleca się stosowanie ich razem z prezerwatywą ponieważ maść może spowodować znieczulenie ścian pochwy i odczyny alergiczne.

 

Ważne jest to aby zapewnić sobie odpowiednią metodę antykoncepcji. Dla osób mających problem w kontroli wytrysku bardzo szkodliwe jest praktykowanie stosunku przerywanego jako „metody antykoncepcji”.

Stosunek przerywany NIE jest metodą antykoncepcyjną z tego względu, iż w trakcie stosunku, jeszcze przed wytryskiem wydzielany jest preejakulant, w którym mogą znajdować się plemniki. Dodatkowo powoduje duże napięcie i stres dla obojga partnerów.

 

W trakcie psychoterapii i terapii seksualnej proponuje się metody treningowe, techniki relaksacji, naukę komunikacji w parze oraz pracę nad myślami i przekonaniami.

 

Zanim przejdę do omówienia niektórych metod treningowych wspomnę jak bardzo ważne jest także budowanie intymności, poczucia akceptacji, zaufania w parze oraz mówienie sobie o swoich potrzebach. Kluczowe w udanym życiu seksualnym jest skupienie się na wszystkich aspektach jakie niesie bliskość z drugą osobą. Bardzo często treningi poprzedzać powinna nauka wzajemnej komunikacji odnośnie seksu, swoich myśli, fantazji, potrzeb. Zaleca się ponowne poznanie swoich ciał za pomocą treningu skupienia się na doznaniach zmysłowych. Często przydatne okazuje się zastosowanie technik relaksacyjnych. Pamiętajcie też o tym aby zapewnić sobie warunki prywatności i intymności w trakcie zbliżeń.

Stosunek nie powinien być traktowany zadaniowo.

Należy pamiętać, że wytrysk nie musi być równoznaczny z zaprzestaniem aktywności seksualnej. Istnieje wiele pieszczot manualnych i oralnych, którymi partnerzy mogą się obdarzać po nastąpieniu ejakulacji. Wszystko to łączy oczywiście z pracą nad przekonaniami i myślami min. odnośnie tego jak seks „powinien” wyglądać, to jak kobiety i mężczyźni „powinni” się zachowywać i odnośnie nas samych np. „Stosunek jest ulubioną formą zaspokojenia kobiet”, „Mężczyzna powinien móc uprawiać seks całą noc”, „Dziś w nocy znowu mi się nie uda”, „Jestem kiepskim kochankiem”. Bardzo często takie przekonania i myśli  rodzą frustrację i odbierają radość seksu, tym bardziej negatywnie wpływając na panowanie nad wytryskiem.

Jak przedłużyć stosunek poprzez odpowiednie ćwiczenia?

 

Jeśli chodzi o metody treningowe najbardziej popularna jest metoda „start-stop” oraz metoda ucisku.

Przed treningiem dobrze jest ustalić własne kontinuum pobudzenia. Technika kontinuum pobudzenia polega obserwacji własnych odczuć, fantazji, co pozwala ustalić i uszeregować czynniki, które mają największy wpływ na stopień podniecenia i wytrysk. Techniki „start stop” i ucisku można stosować podczas masturbacji lub razem z partnerem. Warunkiem skuteczności tych metod jest regularne i dokładne wykonywanie. Tak jak w wypadku ćwiczenia jakiejkolwiek innej umiejętności – trening czyni mistrza. W skrócie metody te polegają na tym, że mężczyzna masturbuje się lub to partner stymuluje go manualnie a gdy, czuje że wytrysk się zbliża zaprzestaje się stymulacji i ściska członek przez 3-4 sekundy, tak że kciuk naciska na wędzidełko a pozostałe palce dotykają rowku żołędzi. Dodatkową techniką jest odprowadzenie uniesionych do góry jąder w dół. Po spadku napięcia stymulacje się kontynuuje a po kilku przerwach pozwala się, by nastąpiła ejakulacja.

Później zaleca się stosowanie tych samych metod w trakcie stosunku.

Inną techniką treningową jest technika aklimatyzacji, która polega na wprowadzeniu członka do pochwy i wykonywaniu jedynie minimalnych ruchów, do momentu zbliżania się wytrysku . Gdy wytrysk się zbliża partnerka przestaje wykonywać jakiekolwiek ruchy. Członek pozostaje w pochwie na około 10 minut, wykonując tylko delikatne ruchy, niezbędne do utrzymania erekcji. Następnie cała akcja jest powtarzana. Podobnie jak w wypadku techniki „start-stop”, po kilku takich przerwach pozwala się, by nastąpiła ejakulacja.

W trakcie prowadzenia treningów seksualnych, zwraca się uwagę na ćwiczenia mięśnia łonowo - guzicznego (mięśnie Kegla). Mięsień ten jest napinany np. by wstrzymać mocz w trakcie jego oddawania. Mięsnie te należy systematycznie ćwiczyć, a ćwiczyć je można tak naprawdę zawsze i wszędzie. Ćwiczenia te powodują zwiększenie świadomości własnych doznań. W trakcie masturbacji lub stosunku sprawdź czy zaciskanie tych mięśni oddala cię czy przybliża do wytrysku.

Podsumowanie

Aby przedłużyć czas trwania stosunku często niezbędna jest wizyta u lekarza, żeby sprawdzić czy przyczyny problemu nie leżą po stronie czynników somatycznych. Do lekarza musimy się udać także wtedy, jeżeli interesuje nas zastosowanie farmakoterapii. Dla wielu mężczyzn bardzo pomocne jest systematyczne stosowanie metod treningowych oraz konsultacje z psychologiem bądź seksuologiem.


 KONSULT.EXPERT
TWÓJ OSOBISTY
SPECJALISTA ONLINE

najnowsze artykuły