Grupy wsparcia- skuteczna pomoc psychologiczna
24 paź , Paulina Pawełczyk
Tagi:


 

Co sprawia, że coraz częściej ludzie decydują się na uczestnictwo w grupach wsparcia?

 

Niewątpliwie grupy wsparcia są skuteczną metodą leczenia. Zastanawialiście się kiedyś dlaczego? Odpowiedź na to pytanie może okazać się prosta, jeśli przez chwilę wcielimy się w rolę osoby np. w kryzysie. Czego najbardziej potrzebuje taka osoba?

Zazwyczaj jest to obecność drugiego człowieka.

 

Grupy wsparcia dają nam to, co jest dla nas najważniejsze w trudnych momentach. Wsparcie i zrozumienie innych osób.

 

Okazuje się,  że wsparcie ze strony życzliwych nam ludzi wpływa na przebieg naszego leczenia, czy powrotu do stanu równowagi psychicznej. Dzieje się tak ponieważ mamy poczucie, że nie jesteśmy sami, mamy oparcie w kimś komu ufamy i czujemy się bezpiecznie.

Badania pokazują, że już sam brak wsparcia może być czynnikiem stresogennym [Na podstawie badań Gore  z 1978 roku] Sam mechanizm działania wsparcia na zdrowie jest  trudny do opisania, jednak można spróbować to zrobić za pomocą kilku modeli. Jeden z nich na przykład zakłada, że wsparcie społeczne wpływa na redukcję stresu jednostki w sposób bezpośredni.

 

Jakie czynniki sprawiają, że grupy wsparcia są skuteczne?

 

Jeden z najbardziej znanych amerykańskich psychiatrów i terapeutów grupowych Irvin D. Yalom, wyodrębnił czynniki, które sprawiają, że grupy wsparcia są skuteczne. Oto sześć z nich:

 

#1 Nadzieja

Nadzieja to konieczny czynnik do wprowadzenia zmian, daje bowiem poczucie, że zmiana jest realna. Grupa osób w podobnej sytuacji do naszej może naładować nam akumulatory poprzez pokazywanie swoich postępów i sposobów radzenia sobie z trudnościami, Skoro oni mogą to ja też :)

pexels-photo-121848.jpeg

 

#2 Powszechność

W grupie czujemy się, że nie jesteśmy sami na świecie ze swoimi troskami. Dzięki obecności innych zdajemy sobie sprawę, że nie tylko nas może dotknąć dany problem. I to daje poczucie siły, bo skoro inni mogą sobie poradzić to znaczy, że my również :)

 

#3 Psychoedukacja

To działanie już samo w sobie stanowi formę pomocy psychologicznej. Jest ono bardzo ważne z perspektywy osoby, która chce uporać się z problemem. Dzięki psychoedukacji możemy wiele dowiedzieć się na temat procesów i zjawisk psychologicznych, a to sprawia, że zaczynamy je rozumieć, przez co nie są one już tak straszne.

 

#4 Naśladowanie

Uczestniczenie w grupie daje nam możliwość sprawdzenia innych, często nowych dla nas sposobów radzenia sobie. Jak? Przez naśladowanie innych.  To bardzo ważne, bo pokazuje w czym czujemy się dobrze, a w czym nie. Które techniki lepiej na nas działają, a które w naszym przypadku okazują się nieskuteczne.

 

#5 Odreagowanie

W tym grupy wsparcia sprawdzają się idealnie, ponieważ zapewniają do tego przestrzeń, która wyraża się w bezpiecznej atmosferze, zrozumieniu i braku oceny.

 

#6 Nauka życia wśród ludzi

Gdy należymy do jakiejś grupy musimy przestrzegać jej zasady i wypełniać obowiązki związane z uczestnictwem. Uczymy się szacunku do drugiego człowieka, wiemy jak z nim rozmawiać i słuchać go. Bycie członkiem społeczności to również bardzo ważna nauka, by nie oceniać innych i nie wydawać pochopnych sądów.

Terapie grupowe oraz grupy wsparcia mają jeszcze więcej do zaoferowania. Jeżeli ciekawi Cię co, zajrzyj do książki Yaloma i Leszcza, “Psychoterapia grupowa. Teoria i praktyka”

 

Platforma Konsult Expert zainspirowana skutecznością tego rodzaju kontaktu wychodzi naprzeciw potrzebom Klientów i uruchamia tematyczne, otwarte grupy wsparcia.

 

 

Grupy wsparcia działają za pośrednictwem platformy. Mogą  z nich korzystać wszyscy, którzy posiadają własne konto. Każda z grup ma przypisanego specjalistę, który zajmuje się podejmowaną tematyką. To on kontaktuje się z uczestnikami, odpowiada na ich pytania i wątpliwości. Uczestniczenie w grupie jest darmowe.

 

Na platformie działa siedem grup wsparcia:

 

  1. Dla osób doświadczających przemocy

  2. Dla osób zmagających się z depresją

  3. Dla osób z zaburzeniami odżywiania

  4. Dla osób z objawami lękowymi

  5. Dla osób uzależnionych

  6. Dla osób, których bliscy zmagają się z depresją

  7. Problemy dzieci emigrantów

  8. Dla rodziców dzieci do 18 roku życia, którzy zmagają się z trudnościami wychowawczymi

  9. Dla osób przeżywających trudności w związku.

 

Wszystkie grupy mają charakter otwarty. Każdy, kto zdecyduje się w nich uczestniczyć może zachować anonimowość.

 

Więcej informacji znajdziesz tutaj. Autor
Paulina Pawełczyk
Zobacz profil

KONSULT.EXPERT
TWÓJ OSOBISTY
SPECJALISTA ONLINE

najnowsze artykuły