E- klinika. Co to jest, jak działa, jakie ma ograniczenia.
18 sie , Paulina Pawełczyk
Tagi:


Wiadomo, wyszukiwarka internetowa nie udzieli nam odpowiedzi na wszystko, nie przepisze leków, nie dostosuje rodzaju leczenia. Da nam tylko potencjalne, niczym nie potwierdzone informacje na temat chorób o objawach, które wymieniliśmy. Nic konkretnego. Nic, na czym można by się oprzeć. Jeżeli chcemy odpowiedzialnie podejść do  naszego zdrowia (gorąco do tego zachęcam), to niezbędna jest wizyta w gabinecie lekarza specjalisty.

A gdyby tak pójść o krok dalej?

 

pexels-photo-210658.jpeg

 

Ten artykuł piszę po to, aby  odrobinę przybliżyć Ci:

 

  • Co to jest E- klinika?

  • Jak działa?

  • Czego możesz spodziewać się po e- wizycie?

  • Jakich specjalistów spotkasz w e- gabinecie?

  • Jakie ograniczenia ma ta forma kontaktu ze specjalistą?

 

E- klinika- poradnia lekarska w internecie.

 

W tym akapicie chciałam podać definicję e- kliniki, a następnie wytłumaczy c o co w niej chodzi. Niestety pojawił się problem. Nigdzie takiej definicji nie znalazłam. No cóż, poradzę sobie sama :)

 

E- klinika to rodzaj poradni, przychodni lekarskiej działającej za pośrednictwem internetu?

 

Wszystko tu jest bardzo podobne do stacjonarnych placówek. Są lekarze, są wizyty, są pacjenci. Różnica polega na formie kontaktu ze specjalistą. Kontakt ten odbywa się przez internet. W praktyce oznacza to, że Ty jako pacjent, by skonsultować się z lekarzem, nie musisz wychodzić z domu. Możesz zrobić to w dowolnym dla Ciebie miejscu i czasie. Potrzebujesz tylko laptopa, tabletu bądź telefonu podłączonego do sieci.

 

Taka forma współpracy pacjent- lekarz jest innowacją na rynku polskim. Do tej pory przez termin e- klinika rozumiano platformy internetowe, gdzie pacjent może sprawdzić wyniki badań, czy umówić się na wizytę. Była to forma dodatku do nowoczesnych, stacjonarnych poradni czy szpitali.

 

Teraz termin ten nabiera zupełnie innego znaczenia. Chodzi o nową formę konsultacji, dostosowaną do specyfiki naszych czasów. Tak jak  używać internetu do robienia zakupów, płacenia rachunków, czy uczenia się, możemy równie dobrze wykorzystać go do spotkania z naszym lekarzem.

 

Na jakich zasadach działa e- klinika.

 

To bardzo proste. Celem e-kliniki jest zapewnienie jak najszybszego kontaktu między lekarzem specjalistą, a pacjentem. Dlatego tu liczy się dostępność i łatwość obsługi  platformy internetowej. Wszystko można załatwić w kilku prostych krokach.

 

#1 krok. Załóż konto na platformie e- kliniki

 

 

 

#2 krok. Wybierz lekarza odpowiedniej specjalności.

 

 

#3 krok. Wybierz termin który Ci pasuje.

 

 

#4 krok. Dokonaj płatności zgodnie ze wskazówkami.

 

#5 krok. Spotkaj się ze swoim lekarzem.


#6 krok. Wystaw opinię specjaliście.

 

Jak widzisz, samo korzystanie z e- kliniki jest łatwe i intuicyjne. E- wizytę możesz umówić w kilkanaście sekund, bez wychodzenia z domu czy czekania długich minut na infolinii:)

 

Jak wygląda e- konsultacja?

 

Konsultacja z kardiologiem, pediatrą czy internistą przez internet wygląda bardzo podobnie do tej w stacjonarnej poradni. W oknie komputera widzisz i słyszysz swojego lekarza. Lekarz przeprowadza z Tobą wywiad, daje zalecenia, monitoruje leczenie czy interpretuje wyniki badań. A to wszystko, na miejscu w zaciszu Twojego domu.

 

Tak wygląda przykładowy e- gabinet, w e- klinice.

 

 

Czas trwania konsultacji zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji. Lekarz specjalista poświęci Ci tyle czasu, ile będzie potrzebne.

Lekarze jakich specjalności przyjmują w e- klinice

 

Tak, jak wcześniej wspomniałam e- klinika to poradnia dostosowana do wymogów naszych czasów. Dlatego przyjmują tu lekarze takich samych specjalności, co w stacjonarnych placówkach. Nie musisz się o nic martwić. Każdy specjalista ma wykształcenie, uprawnienia i doświadczenie w pracy z pacjentem  Możesz skonsultować się z internistą, kardiologiem pediatrą czy endokrynologiem. Wszystko zależy od tego, co w danym momencie potrzebujesz?

 

Od dłuższego czasu boli Cię głowa? Umów się na konsultacje z internistą. Przeprowadzi on z Tobą wywiad, zasugeruje badania i dalszą drogę leczenia.

 

E- klinika zapewnia Ci nieograniczony dostęp do lekarzy różnych specjalności.

 

Nie musisz czekać w kolejkach. Wystarczy, że zalogujesz się na swoje konto, wybierzesz specjalistę i datę spotkania. To wszystko.

 

E-klinika ma też swoje ograniczenia.

 

pexels-photo-263370.jpeg

 

Tak jak wszystkie nowe technologie i ta nie jest doskonała. I oczywiście my zdajemy sobie z tego sprawę. Na świecie nie ma rzeczy idealnych.

 

Oto dwa ograniczenia e-kliniki:

 

  • W e- klinice nie wykonasz badań. Nie da się tego zrobić, ponieważ wizyta odbywa się przez internet. Lekarz nie ma możliwości sprawdzenia np. bolącej ręki czy zbadania Cię stetoskopem. E- wizyta nie pozwala, również na wykonywanie innych, specjalistycznych badań, takich jak USG, czy prześwietlenie.

 

  • Nie dostaniesz skierowania lub recepty. Tu również w grę wchodzą ograniczenia związane z wirtualną formą kontaktu. By skierowanie czy recepta była ważna musi być na niej oryginał pieczątki i ręczny podpis lekarza.

 

Zdajemy sobie sprawę z tych ograniczeń i cały czas pracujemy nad tym, aby je rozwiązać.

 

Być może, na ten moment nie jest możliwe wykonywanie badań przez internet, ale interpretacja wyników już tak. E- klinika pozwala zaoszczędzić Ci czas związany z przyjazdem do poradni.

 

Recepta i skierowanie by było ważne musi mieć podpis lekarza. Można to zrobić za pomocą podpisu elektronicznego, który został oficjalnie zatwierdzony. Teraz to rzadka praktyka wśród lekarzy, ale wszystko idzie na przód.

To potrzeba jest matką wynalazków :)

 

 

 Autor
Paulina Pawełczyk
Zobacz profil

KONSULT.EXPERT
TWÓJ OSOBISTY
SPECJALISTA ONLINE

najnowsze artykuły