10 zawodów o najwyższym wskaźniku samobójstw
24 paź , Paulina Pawełczyk
Tagi:


Wykonywany przez nas zawód powinien być dla nas źródłem radości i satysfakcji oraz polem do rozwoju. W końcu praca to jedna z  kluczowych składowych ludzkiego życia. Wpływa na nasze samopoczucie, system wartości oraz samoocenę. To ona określa nas jako człowieka, nadaje tożsamość i organizuje nasze życie.
Dlatego ważne jest by w pracy czuć się dobrze, być docenianym oraz mieć poczucie, że to co robimy jest przydatne i potrzebne innym.

Jednak nie zawsze jest tak kolorowo.

Okazuje się, że istnieją zawody, które przez swoją specyfikę i potrzebę zaangażowania wysysają z nas energię do tego stopnia, że życie traci cały urok, a my przestajemy sobie z tym radzić. Praca staje się dla nas zbyt stresująca i obciążająca psychicznie, przez co nie potrafimy czerpać z niej radości i satysfakcji.

Portal Forsal.pl opublikował raport sporządzony przez National Institute for Occupational Safety and Heath, który opisuje zawody, gdzie istnieje największe ryzyko popełnienia samobójstwa.

 

Oto 10 z nich.

 

Miejsce 10. Sprzedawca nieruchomości.

            Ten mało przyjemny ranking otwiera zawód, którego głównym zadaniem jest sprzedaż mieszkań, domów,  gruntów, lokali użytkowych i biur. Wydaje się, że w czasach kiedy sektor usług tak prężnie się rozwija, ta praca to łatwy sposób na zarobienie godziwych pieniędzy. Klientów nie brakuje, a wysokie prowizje zapewniają motywacje do działania. Jednak coraz większa konkurencja, wysokie plany sprzedażowe oraz presja czasu sprawia, że praca ta potrafi być mocno stresująca. Ciągłe zabieganie o potencjalnego klienta oraz rywalizacja miedzy współpracownikami może doprowadzić nas do skraju wytrzymałości.

Miejsce 9. Rzemieślnik.

            Zawód znany od wieków. Dzisiaj można określić go mianem niszowego, ale mało komu przychodzi go głowy, że osoby go wykonujące mogą znajdować się w grupie podwyższonego ryzyka popełnienia samobójstwa. Raczej kojarzy nam się ze spokojną, przyjemną pracą, wykonywaną bez pośpiechu i nacisków z zewnątrz. Okazuje się, że właśnie monotonia oraz znikomy kontakt z ludźmi może być źródłem problemów. Bo jeśli każdy  dzień pracy jest  niemalże taki sam, to po pewnym czasie  taka praca przestaje być wyzwaniem, a staje się zwyczajnie zajęciem nudnym.
Przy takim poczuciu nie trudno o szybkie wypalenie zawodowe.

Miejsce 8. Urbanista.

Do 2014 roku określany mianem zawodu zaufania publicznego.  Osoby pracujące w tej branży zajmują się głownie projektowaniem i rozplanowaniem funkcji dla poszczególnych obszarów miejskich, tak by zaspokajały one potrzeby większości mieszkańców. Zawód ten wymaga dużej ilości czasu i wiąże się z nienormowanymi godzinami pracy, co może być równie dobrze wadą jak i zaletą. Obciążająca jest na pewno duża odpowiedzialność oraz to, że wykonujemy jednocześnie wiele zadań, a wynik końcowy i tak nie zależy tylko od naszej sumienności i pracowitości.

Miejsce 7. Nadzorca ciężkiego sprzętu budowlanego.

Już w nazwie tego zawodu wyczuwa się napięcie. A wszystko przez sprawowanie nadzoru, który w istocie sprowadza się do ogromnej odpowiedzialności. Na dłuższą metę może to być bardzo obciążające dla naszej psychiki. Dodajmy do tego jeszcze, że monitorujemy użycie ciężkiego sprzętu. Naszym obowiązkiem jest zapewnienie bezpieczeństwa osobom, które go obsługują oraz dopilnowanie, żeby używany był on zgodnie ze swoim przeznaczeniem. Chwila nieuwagi i o wypadek nie trudno. Nic więc dziwnego, że zawód ten generuje duże pokłady stresu i napięcia

Miejsce 6. Kręgarz.

Dosyć młoda profesja, wywodząca się ze Stanów Zjednoczonych, jako dziedzina medycyny niekonwencjonalnej. W Polce mało znana i popularna. Jej zadaniem jest leczenie i zapobieganie mechanicznym zaburzeniom układu ruchu. Osiągnięcie samodzielności w tym zawodzie to długie lata nauki oraz praktyki pod okiem profesjonalistów. Zabiegi wymagają od terapeuty niebywałej precyzji i znakomitej znajomości anatomii człowieka. Poza tym ludzie szukający pomocy u kręgarza zmagają się z poważnymi schorzeniami układu ruchowego, powodującego paraliż lub ogromny ból i cierpienie. Dlatego terapie traktują  jako „ostatnią deskę ratunku” i często mają wygórowane oczekiwania. A to sprawia, że kręgarz pracuje w ciągłym stresie i pod presją.

Miejsce 5. Pracownik branży finansowej.

Nie ulega wątpliwości, że ten zawód wiąże się z pracą pod ciągłą presją. Wymaga szybkiego podejmowania decyzji oraz balansowania na granicy wysokiego ryzyka. Osoby pracujące w tej branży mają styczność z dużymi pieniędzmi oraz naciskami ze strony klientów. Dodatkowym obciążeniem dla tego zawodu jest fakt, że powodzenie nie zależy tylko i wyłącznie od naszych umiejętności i rzetelnych informacji. Często efekt końcowy jest wynikiem naszej intuicji czy zwykłego zrządzenia losu.

Miejsce 4. Weterynarz.

To zawód, który jest źródłem silnych i skrajnych emocji. Bo z jednej strony daje radość gdy widzimy, że nasz pacjent z dnia na dzień ma się lepiej, a z drugiej wiąże się z patrzeniem na cierpienie i zmaganie się z chorobami u zwierząt oraz rozpaczą ich właścicieli. Do tego dochodzi nienormowany czas pracy oraz mało przestrzeni na życie po pracy.  Niestety jest to specyfika wszystkich profesji branży medycznej.

Miejsce 3.  Dentysta.

Ten wynik może szokować. Jednak okazuje się, że praca w tym zawodzie wiąże się z ogromnym stresem. Należy pamiętać, także, iż od tej grupy zawodowej wymagana jest ogromna precyzja. Zmagają się oni również z niechęcią pacjentów, bo wizyta u dentysty większości  z nas nie kojarzy się dobrze. Powszechnie wiadomo, że stomatolodzy pracują dużo i znaczna część z nich jest przemęczona. Te wszystkie aspekty mogą wyjaśniać dlaczego ta profesja znalazła się w czołówce.

Miejsce 2. Lekarz

Według raportu miejsca na podium zdominowane  są przez przedstawicieli zawodów medycznych. I tak na pozycji 2 uplasowali się lekarze. Głównie przez znaczą odpowiedzialność i presję wiążącą się z ratowaniem ludzkiego życia. Lekarz często nie ma możliwości naprawienia czy skorygowania swojego błędu. Jego praca wiąże się z szybkim podejmowaniem decyzji, w dużej mierze opierającym się na intuicji. To on wysłuchuje żalu pacjentów oraz obserwuje ich zmagania z chorobą i towarzyszące temu cierpienie.

Duże oczekiwania, często nieadekwatne i wykraczające poza kompetencje oraz presja czasu sprawiają, że wiele osób z tej branży zmaga się z dużymi trudnościami psychicznymi.   Jednak  najbardziej obciążające w tym zawodzie jest poczucie odpowiedzialności za ludzkie życie.

Miejsce 1.  Inżynier morski.

Na samym szczycie tego mało optymistycznego rankingu znajduje się inżynier morski. Zawód ten to przede wszystkim ogromna odpowiedzialność i niesamowita precyzja. Ciągłe budowanie, projektowanie, dbałość o detale wymaga skrupulatności i dokładności. W praktyce zdarza się również tak, że praca ta potrafi być strasznie monotonna. Duże zaangażowanie, skupienie i zwracanie uwagi na szczegóły może w znaczny sposób obciążyć naszą psychikę.

Podsumowanie

Nie ulega wątpliwości, że wskazane tu zawody są bardzo wymagające i opierające się na dużej odpowiedzialności nie tylko za siebie, ale także za innych ludzi. To także branże, w których pracuje się pod ogromną presją czasu oraz podejmuje trudne decyzje przy niewystarczającej liczbie informacji. Wspomniane wyżej czynniki mogą generować stres oraz obciążać psychicznie. Dlatego ważne jest by osoby uprawiające zawody tworzące ten ranking miały możliwość skorzystania z pomocy specjalisty, kiedy w ich pracy pojawi się trudny moment. Autor
Paulina Pawełczyk
Zobacz profil

KONSULT.EXPERT
TWÓJ OSOBISTY
SPECJALISTA ONLINE

najnowsze artykuły